Artesso® Pull-Down Bar Faucet, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1-Hole, Stainless
PartBRZ63925LFSS
MFG63925LF-SS
Description
Brizo® Prep Faucet, Pull-Down, Artesso® Collection, 1.8 gpm Flow Rate, Swivel Spout, 7-1/2 in Spout Reach, 14 in Spout Height, Lever Handle, 1 Handles, 1 Faucet Holes, 1-1/4 to 1-1/2 in Faucet Hole, 3/8 in Connection, Compression Connection, Spray Pattern: Stream, 2 Spray Functions, 3 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, Euro-Motion DIAMOND™ Seal Valve, Stainless Steel
Price/Availability Accessible On Login
- MagneDock Technology magnetic docking system
- Touch-Clean nozzles swipe away mineral deposits
- Two-function wand - spray and stream
- 1-hole installation
- Spout swivels 360
Inspired by factories of the early 20th century, the Artesso® kitchen collection by Brizo® is a warmer, more refined take on the industrial aesthetic.
| Type | Bar |
| Color Family | Stainless |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Outlet Type | Pull-Down |
| Side Spray (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Mounting Type | Deck |
| Number of Handles | 1 |
| Collection | Artesso® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Spout Included (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Stainless |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Domestic/Import | Domestic |
| Faucet Hole Size | 1-1/4 to 1-1/2 in |
| Flow Rate | 1.8 gpm |
| Maximum Deck Thickness | 3 in |
| Number of Spray Functions | 2 |
| Spout Height | 14 in |
| Spout Reach | 7-1/2 in |
| Spout Type | Swivel |
| Spray Pattern | Stream |
| Valve/Cartridge Type | Euro-Motion DIAMOND™ Seal Valve |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 13.75 in |
| Package Height | 7.25 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 24.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449848800 |
| Manufacturer Part Number | 63925LF-SS |
Lifetime Limited On Parts and Finishes/5 Years Limited On Electronic Parts
ASME A112.18.1|ASME A112.18.6|CSA B125.1|CALGreen Standard|CEC Certified|ICC/ANSI A117.1|Verified Compliant with 0.25% Weighted Average Pb Content Regulations|Water-Efficient
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Artesso® Pull-Down Bar Faucet, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1-Hole, Stainless

