Odin® Touchless Pull-Down Kitchen Faucet, Deck Mount, 1 Less Handle, 1-Hole, Matte White
PartBRZ64065LFMWLHP
MFG64065LF-MWLHP
Description
Brizo® SmartTouch® Kitchen Faucet, Lead Free Pull-Down, Odin® Collection, 1.8 gpm at 60 psi Flow Rate, 360 deg Swivel Square Spout, 8-15/16 in Spout Reach, 9-9/16 in Spout Height, Lever Handle, 1 Handle, 1 Faucet Hole, 1-1/4 to 1-1/2 in Faucet Hole, 3/8 in Connection, Compression Connection, Spray Pattern: Aerated Stream/Spray, 2 Spray Functions, 3 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, Diamond™ Coated Ceramic Cartridge, 15-1/8 in H Dimensions, Brass, Matte White
Price/Availability Accessible On Login
- SmartTouch® technology with TempID™ - tap on/off functionality with temperature indicating LED light
- MagneDock® technology - magnetic wand docking system
- Diamond™ valve with InnoFlex® waterways
- Verified compliant with 0.25% weighted average Pb content regulations
- Handles sold separately
Amidst a world of noise and flash, the streamlined silhouette of the Jason Wu for Brizo® kitchen collection in a striking matte white finish stands out with a vibrance all its own.
| Type | Kitchen |
| Color Family | White |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Touchless (Yes/No) | Yes |
| Outlet Type | Pull-Down |
| Side Spray (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Mounting Type | Deck |
| Number of Handles | 1 Less Handle |
| Collection | Odin® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Spout Included (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Matte White |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Dimensions | 15-1/8 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Faucet Hole Size | 1-1/4 to 1-1/2 in |
| Flow Rate | 1.8 gpm at 60 psi |
| Material | Brass |
| Maximum Deck Thickness | 3 in |
| Number of Spray Functions | 2 |
| Spout Height | 9-9/16 in |
| Spout Reach | 8-15/16 in |
| Spout Type | 360 deg Swivel Square |
| Spray Pattern | Aerated Stream/Spray |
| Valve/Cartridge Type | Diamond Coated Ceramic Cartridge |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 2.44 in |
| Package Height | 15.13 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 10.44 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449972802 |
| Manufacturer Part Number | 64065LF-MWLHP |
Lifetime Limited on Parts and Finish for Commercial Purchasers, 10 years for Multi-Family Residential, 5 years for all Other Commercial Uses
ASME A112.18.1/A112.18.6/CSA B125.1|CEC Certified|ICC/ANSI A117.1
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Odin® Touchless Pull-Down Kitchen Faucet, Deck Mount, 1 Less Handle, 1-Hole, Matte White

