Frank Lloyd Wright® Single Hole Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.2 gpm, Luxe Steel
PartBRZ65022LFSL
MFG65022LF-SL
Description
Brizo® Lavatory Faucet, Frank Lloyd Wright® Collection, 1.2 gpm Flow Rate, Cantilevered/Fixed Spout, 5 in Spout Reach, 4-5/8 in Spout Height, Lever Handle, 1 Handles, 1 Faucet Holes, 1/2-14 Connection, NPSM Connection, Spray Pattern: Laminar Flow Aerator, Function: Traditional, 3 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, Ceramic Disc Cartridge, 2 in L x 7-1/8 in H Dimensions, Zinc, Luxe Steel, Import, Commercial/Residential Commercial/Residential
Price/Availability Accessible On Login
- Laminar flow stream straightener reduces water consumption while providing a clear, non-aerated stream for a clean, quiet experience
- Accommodates up to 3 in counter or sink thickness
- Drain sold separatelycompatible with both push-button and grid strainer options for tailored installation choices
An homage to a true luminary, the Frank Lloyd Wright® bath collection by Brizo® pays tribute to Wright's enduring influence. From the cantilevered spout to the avant-garde water flow, each element draws from his philosophy of organic architecture.
| Type | Single Hole |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Number of Handles | 1 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Stainless |
| Collection | Frank Lloyd Wright® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Finish/Color | Luxe Steel |
| Commercial/Residential | Commercial/Residential |
| Connection Size | 1/2-14 |
| Connection Type | NPSM |
| Dimensions | 2 in L x 7-1/8 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Function | Traditional |
| Material | Zinc |
| Maximum Deck Thickness | 3 in |
| Mounting Type | Deck |
| Spout Height | 4-5/8 in |
| Spout Reach | 5 in |
| Spout Type | Cantilevered |
| Spray Pattern | Laminar Flow Aerator |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc Cartridge |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 10.63 in |
| Package Height | 10.83 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 16.73 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449990004 |
| Manufacturer Part Number | 65022LF-SL |
Limited Lifetime on Parts and Finish, 10 Years for Multi-Family Residential, 5 Years for Commercial and 5 Years on Electronic Parts/Batteries
ASME A112.18.1|CEC Certified|CSA B125.1|EPA WaterSense® Certified|ICC/ANSI A117.1
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Frank Lloyd Wright® Single Hole Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.2 gpm, Luxe Steel

