Invari™ Single Hole Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Luxe Steel
PartBRZ65076LFSLECO
MFG65076LF-SL-ECO
Description
Brizo® Lavatory Faucet, Invari™ Collection, 1.2 gpm Flow Rate, Fixed Spout, 6 in Spout Reach, 4-3/4 in Spout Height, Lever Handle, 1 Handles, 1 Faucet Holes, Spray Pattern: Laminar Flow Aerator, Function: Traditional, 3 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, Ceramic Disc Cartridge, 7.5 in L x 2.13 in W x 7.25 in H Dimensions, Solid Brass, Luxe Steel, Import, Commercial/Residential Commercial/Residential
Price/Availability Accessible On Login
- 1-hole installation
- MUST ORDER DRAIN SEPARATELY, push button or grid stainer drains available
- Optional escutcheon RP100324
The Invari™ Bath Collection by Brizo® celebrates a modern revival of classic forms.
| Type | Single Hole |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Number of Handles | 1 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Stainless |
| Collection | Invari™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Drain Material | Metal |
| Finish/Color | Luxe Steel |
| Commercial/Residential | Commercial/Residential |
| Dimensions | 7.5 in L x 2.13 in W x 7.25 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Function | Traditional |
| Material | Solid Brass |
| Maximum Deck Thickness | 3 in |
| Mounting Type | Deck |
| Spout Height | 4-3/4 in |
| Spout Reach | 6 in |
| Spout Type | Fixed |
| Spray Pattern | Laminar Flow Aerator |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc Cartridge |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 15.25 in |
| Package Height | 9.625 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 18 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449891400 |
| Manufacturer Part Number | 65076LF-SL-ECO |
Limited Warranty on Parts and Finishes, 10 years For Multi-Family Residential and 5 years Commercial
ADA Compliant|ANSI/ASME A112.18.1/CSA B125.1|ANSI/ASME A112.18.2/CSA B125.2|CEC Certified|ICC/ANSI A117.1|EPA WaterSense® Certified
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Invari™ Single Hole Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Luxe Steel

