Virage® Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Polished Chrome
PartBRZ65330LFPCECO
MFG65330LF-PC-ECO
Description
Brizo® Widespread Lavatory Faucet, Virage®, 1.2 gpm, 6 to 16 in Center Distance, Fixed Spout, 5-9/16 in Spout Reach, 4-7/8 in Spout Height, Lever, 2 Handles, Pop-Up Drain, 3 Faucet Holes, 1/2-14, IPS, 2-1/2 in Maximum Deck Thickness, Deck Mount, Ceramic Valve/Cartridge, 7-27/32 in H, Brass, Polished Chrome, Import, Commercial
Price/Availability Accessible On Login
- Spout features hidden water-efficient, laminar flow aerator
- 3-hole installation
The twists and flourishes of Old World wrought iron find bold new expression in the Virage® Bath Collection.
| Type | Widespread |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Number of Handles | 2 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Virage® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Drain Material | Metal |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Center Distance | 6 to 16 in |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | IPS |
| Dimensions | 7-27/32 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Drain Type | Pop-Up |
| Finish | Polished Chrome |
| Handle Style | Lever |
| Material | Brass |
| Maximum Deck Thickness | 2-1/2 in |
| Mounting Type | Deck |
| Spout Height | 4-7/8 in |
| Spout Reach | 5-9/16 in |
| Spout Type | Fixed |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 11 in |
| Package Height | 9.75 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 17.25 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449807883 |
| Manufacturer Part Number | 65330LF-PC-ECO |
Limited Lifetime On Parts/5 Years Limited On Electronic Parts
ADA Compliant|ASME A112.18.1|CSA B125.1|ASME A112.18.2|CSA B125.2|EPA WaterSense® Certified|ICC/ANSI A117.1
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Virage® Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Polished Chrome

