Tresa® Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Cross Handle, 3-Hole, 1.5 gpm, Polished Nickel
PartBRZ65338LFPN
MFG65338LF-PN
Description
Brizo® Widespread Lavatory Faucet, Tresa®, 1.5 gpm, 6 to 16 in Center Distance, Fixed Spout, 6-3/8 in Spout Reach, 4-3/16 in Spout Height, Cross, 2 Handles, Pop-Up Drain, 3 Faucet Holes, 1/2 in, IPS, 1-1/2 in Maximum Deck Thickness, Deck Mount, Ceramic Valve/Cartridge, 7-1/2 in H, Brass, Polished Nickel, Commercial
Notice
Price/Availability Accessible On Login- FOR SALE ONLY IN HAWAII
- Spout features hidden water efficient aerator
- Hot and cold stems are interchangeable
- 1/4 turn handle stop
- Standard mounting deck thickness can be extended 1 in with RP10612
- 1.2 gpm models available using an ECO suffix
- See current Price Book for ordering details
- Technical specifications, installation and design files are comprehensive for all flow rates
The Tresa® Bath Collection features traditional yet timeless styling that bridges the past and present.
| Type | Widespread |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Number of Handles | 2 |
| Handle Type | Cross |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Tresa® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.5 gpm |
| Finish/Color | Polished Nickel |
| Center Distance | 6 to 16 in |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | IPS |
| Dimensions | 7-1/2 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Drain Type | Pop-Up |
| Handle Style | Cross |
| Material | Brass |
| Maximum Deck Thickness | 1-1/2 in |
| Mounting Type | Deck |
| Spout Height | 4-3/16 in |
| Spout Reach | 6-3/8 in |
| Spout Type | Fixed |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 12 in |
| Package Height | 19 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 16.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449660273 |
| Manufacturer Part Number | 65338LF-PN |
Limited Lifetime On Parts/5 Years Limited On Electronic Parts
ADA Compliant|ASME A112.18.1|CSA B125.1|ASME A112.18.2|CSA B125.2|EPA WaterSense® Certified|ICC/ANSI A117.1
Notice
Price/Availability Accessible On Login- FOR SALE ONLY IN HAWAII

Brizo®Tresa® Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Cross Handle, 3-Hole, 1.5 gpm, Polished Nickel

