Allaria™ Widespread Lavatory Faucet, 2 Handle (Less Handles), 3-Hole, 1.2 gpm, Matte Black
PartBRZ65368LFBLLHPECO
MFG65368LF-BLLHP-ECO
Description
Brizo®, 65368LF-BLLHP-ECO, Bathroom Faucet, 1.2 gpm Flow Rate, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 4, 5, 6, 7, 8, 9 in Center Distance, Fixed Spout, 5.5 in Spout Reach, 5.88 in Spout Height, 1-1/8 to 1-1/2 in Hose, 2 Handles, 3 Faucet Holes, 3 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, Ceramic Disc, 7.56 in H x 2 in W x 6.69 in L Dimensions, Brass, Matte Black, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Hidden water-efficient, laminar flowstream straightener
- 3-Hole installation
- Ceramic cartridge
- MUST ORDER DRAIN SEPARATELY, push button or grid strainer drains available
Available in both Square and Arc configurations, the streamlined ribbon spout of the Allaria™ Widespread Lavatory pairs with Knob, Lever or Twist Lever Handles.
| Type | Widespread |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Number of Handles | 2 Less Handles |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Black |
| Collection | Allaria™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Finish/Color | Matte Black |
| Center Distance | 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 4, 5, 6, 7, 8, 9 in |
| Dimensions | 7.56 in H x 2 in W x 6.69 in L |
| Domestic/Import | Import |
| Hose Size | 1-1/8 to 1-1/2 in |
| Material | Brass |
| Maximum Deck Thickness | 3 in |
| Mounting Type | Deck |
| Spout Height | 5.88 in |
| Spout Reach | 5.5 in |
| Spout Type | Fixed |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 10.5 in |
| Package Height | 3.94 in |
| Package Length | 16.88 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 195205019190 |
| Manufacturer Part Number | 65368LF-BLLHP-ECO |
CEC Certified|Lead Free Compliant
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Allaria™ Widespread Lavatory Faucet, 2 Handle (Less Handles), 3-Hole, 1.2 gpm, Matte Black

