Vettis® Widespread Lavatory Faucet, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Polished Chrome
PartBRZ65388LFPCECO
MFG65388LF-PC-ECO
Description
Brizo® Widespread Lavatory Faucet, Vettis™, 1.2 gpm, 6 to 16 in Center Distance, Fixed Spout, 6-5/16 in Spout Reach, 4-7/8 in Spout Height, Lever, 2 Handles, Metal Pop-Up Drain, 3 Faucet Holes, 1/2 in, IPS, 2-1/2 in Maximum Deck Thickness, Deck Mount, Ceramic Valve/Cartridge, Brass, Polished Chrome
Price/Availability Accessible On Login
- Handles feature neodymium rare earth magnets to simplify installation and provide secure, flush fit
- Optional red/blue temperature indicating glide rings
The Vettis™ Bath Collection combines a solid form with the sensory experience of a waterfall to create a truly contemporary centerpiece. The unprecedented water delivery system pairs flawlessly with the faucets geometric form to embody the strength of nature.
| Type | Widespread |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Number of Handles | 2 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Vettis® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Drain Material | Metal |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Center Distance | 6 to 16 in |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | IPS |
| Domestic/Import | Domestic |
| Drain Type | Metal Pop-Up |
| Material | Brass |
| Maximum Deck Thickness | 2-1/2 in |
| Mounting Type | Deck |
| Spout Height | 4-7/8 in |
| Spout Reach | 6-5/16 in |
| Spout Type | Fixed |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 10.375 in |
| Package Height | 12.438 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 16.875 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449851664 |
| Manufacturer Part Number | 65388LF-PC-ECO |
Lifetime Limited On Parts and Finishes/5 Years Limited On Electronic Parts
ASME A112.18.1|CSA B125.1|CALGreen Standard|EPA WaterSense®|ICC/ANSI A117.1|Verified Compliant with 0.25% Weighted Average Pb Content Regulations|Water-Efficient
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Vettis® Widespread Lavatory Faucet, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Polished Chrome

