Virage® Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.5 gpm, Polished Nickel
PartBRZ65430LFPN
MFG65430LF-PN
Description
Brizo®, 65430LF-PN, Widespread Vessel Lavatory Faucet, Virage® Collection, 1.5 gpm Flow Rate, 6 to 16 in Center Distance, Fixed Spout, 5-9/16 in Spout Reach, 9-9/16 in Spout Height, Lever Handle, 2 Handles, Grid Strainer Drain, 3 Faucet Holes, 1/2 in Connection, IPS Connection, 2-1/2 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, Ceramic, 12-11/32 in H Dimensions, Brass, Polished Nickel, Import, Commercial Commercial/Residential
Notice
Price/Availability Accessible On Login- FOR SALE ONLY IN HAWAII
- Spout features hidden water-efficient, laminar flow aerator
- Ceramic cartridge
- 1.2 gpm models available using an ECO suffix
- See current Price Book for ordering details
- Technical specifications, installation and design files are comprehensive for all flow rates
The twists and flourishes of Old World wrought iron find bold new expression in the Virage® Bath Collection.
| Type | Widespread |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Number of Handles | 2 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Virage® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.5 gpm |
| Finish/Color | Polished Nickel |
| Center Distance | 6 to 16 in |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | IPS |
| Dimensions | 12-11/32 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Drain Type | Grid Strainer |
| Material | Brass |
| Maximum Deck Thickness | 2-1/2 in |
| Mounting Type | Deck |
| Spout Height | 9-9/16 in |
| Spout Reach | 5-9/16 in |
| Spout Type | Fixed |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 11 in |
| Package Height | 9 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 20 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449604963 |
| Manufacturer Part Number | 65430LF-PN |
Limited Lifetime On Parts/5 Years Limited On Electronic Parts
ADA Compliant|ASME A112.18.1/A112.18.2|CSA B125.1/B125.2|EPA WaterSense® Certified|ICC/ANSI A117.1
Notice
Price/Availability Accessible On Login- FOR SALE ONLY IN HAWAII

Brizo®Virage® Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.5 gpm, Polished Nickel

