Virage® Towel Bar, 18 in L, Polished Chrome
PartBRZ691830PC
MFG691830-PC
Description
Brizo® Towel Bar, Square, Collection: Virage®, 18 in Bar Length, 20-1/2 in Overall Length, 3-21/64 in Overall Depth, 2-1/2 in Overall Height, Polished Chrome, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Wood blocking is preferable behind all wall surfaces
- If wood blocking is not available, the following fasteners are suggested: Tile/masonry plastic or lead anchors; plaster/drywall toggle bolts
- Note: Only plastic anchors are included with the mounting hardware
- 5/8 in square bar
The twists and flourishes of Old World wrought iron find bold new expression in the Virage® Bath Collection.
| Type | Bar |
| Color Family | Chrome |
| Bar Length | 18 in |
| Collection | Virage® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Domestic/Import | Import |
| Overall Depth | 3-21/64 in |
| Overall Height | 2-1/2 in |
| Overall Length | 20-1/2 in |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 12 in |
| Package Height | 8.75 in |
| UNSPSC | 30181602 |
| Package Length | 15.5 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449605953 |
| Manufacturer Part Number | 691830-PC |
Mounting Hardware
Lifetime Faucet and Finish Limited/5 Years Limited
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Virage® Towel Bar, 18 in L, Polished Chrome

