Invari™ Towel Bar, 18 in L, Polished Chrome
PartBRZ691876PC
MFG691876-PC
Description
Brizo® Towel Bar, Invari™ Collection, 18 in Bar Length, 19.81 in Overall Length, 3.56 in Overall Depth, 1.81 in Overall Height, 1-13/16 in Dia Base, Metal, Polished Chrome, Import
Price/Availability Accessible On Login
- The Invari™ bath collection by Brizo® celebrates a modern revival of classic forms
The Invari™ Bath Collection by Brizo® celebrates a modern revival of classic forms.
| Type | Bar |
| Color Family | Chrome |
| Bar Length | 18 in |
| Collection | Invari™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Base Size | 1-13/16 in Dia |
| Domestic/Import | Import |
| Material | Metal |
| Overall Depth | 3.56 in |
| Overall Height | 1.81 in |
| Overall Length | 19.81 in |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 7.3 in |
| Package Height | 4.2 in |
| UNSPSC | 30181602 |
| Package Length | 17 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449892209 |
| Manufacturer Part Number | 691876-PC |
Mounting Hardware and Mounting Instructions
Limited Warranty on Parts and Finishes, 10 years For Multi-Family Residential and 5 years Commercial
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Invari™ Towel Bar, 18 in L, Polished Chrome

