Euro Grab Bar, ADA, 12 in L, Luxe Nickel
PartBRZ69280NK
MFG69280-NK
Description
Brizo® Decorative Grab Bar, Square, Collection: Euro, 12 in Length, 2-5/8 in Width, 500 lb, Concealed Mount, Metal, Brilliance® Luxe Nickel, Import
Price/Availability Accessible On Login
- 1 1/4 in diameter, 3 in diameter flanges
- Extends 2 3/4 in from wall, 1 1/2 in wall clearance
- Supports up to 500 lbs of force, twice the ADA requirement
| Type | Standard |
| Collection | Euro |
| Color Family | Nickel |
| Length | 12 in |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Luxe Nickel |
| Domestic/Import | Import |
| Load Capacity | 500 lb |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Concealed |
| Width | 2-5/8 in |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 10 in |
| Package Height | 4 in |
| UNSPSC | 42211608 |
| Package Length | 16 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449852258 |
| Manufacturer Part Number | 69280-NK |
Mounting Hardware and Retrievable Wall Anchor
5 Years Limited
ADA Compliant|ICC/ANSI A117.1
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Euro Grab Bar, ADA, 12 in L, Luxe Nickel

