Siderna® Universal Trip Lever, Brushed Nickel
PartBRZ696080BN
MFG696080-BN
Description
Brizo® Toilet Tank Lever, Modern, Collection: Siderna®, 3-7/32 in Arm Length, Brushed Nickel, Import
Price/Availability Accessible On Login
- 1-45/64 in height
- 1-1/4 in depth
- Front mount
The soft, flowing curves of the Siderna® Bath Collection mimic the movement of cascading waterfalls, while stark, crisp lines evoke modern sophistication.
| Type | Universal |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Siderna® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Brushed Nickel |
| Arm Length | 3-7/32 in |
| Domestic/Import | Import |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 6.875 in |
| Package Height | 4.25 in |
| UNSPSC | 30181500 |
| Package Length | 12 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449637039 |
| Manufacturer Part Number | 696080-BN |
Installation Instructions
Lifetime Faucet and Finish Limited, 5 Years Limited
PROP65: This product contains one or more chemicals including lead known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. Wash hands after installing or handling the product.
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Siderna® Universal Trip Lever, Brushed Nickel

