Essential™ Shower Arm & Flange, Slide Bar Mount, 10-7/16 in L, Luxe Gold
PartBRZ81376GL
MFG81376-GL
Description
Brizo® Slide Bar Shower Arm and Flange, Invari™ Collection, 10-7/16 in Arm Length, For Use With: Showerhead, Specifications: 1/2 in NPT, Luxe Gold, 10.88 in L x 2.56 in W x 24 in H Dimensions, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Provides 10 in of height adjustability up and down arm
- Finished semi-flexible metal hose
The Invari™ Bath Collection by Brizo® celebrates a modern revival of classic forms.
| Type | Arm & Flange |
| Mounting Type | Slide Bar |
| Color Family | Gold |
| Arm Length | 10-7/16 in |
| Collection | Essential™ |
| Finish/Color | Luxe Gold |
| Dimensions | 10.88 in L x 2.56 in W x 24 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Specifications | 1/2 in NPT |
| Suitable For Use With | Showerhead |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 10.1 in |
| Package Height | 9.8 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 23.7 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449922227 |
| Manufacturer Part Number | 81376-GL |
Limited Warranty on Parts and Finishes, 10 years For Multi-Family Residential and 5 years Commercial
ASME A112.18.1/CSA B125.1|PROP65: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Essential™ Shower Arm & Flange, Slide Bar Mount, 10-7/16 in L, Luxe Gold

