Allaria™ Shower Arm & Flange, Wall Mount, 13 in L, Matte Black
PartBRZ83867GL
MFG83867-GL
Description
Brizo®, 83867-GL, Shower Arm & Flange, Allaria™ Collection, 13 in Arm Length, For Use With: Shower, Specifications: 1/2 in NPT, Solid Brass, Brilliance® Luxe Gold®, 2-1/2 in H x 2 in W x 13 in L Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- 1/2 in NPT threads
Line and curve. Plane and arc. The Allaria™ Bath Collection begins with simple forms. Alone, each is unassuming. But combine the elements, and a transformation occurs, creating an alluring force.
| Type | Arm & Flange |
| Mounting Type | Wall |
| Color Family | Gold |
| Arm Length | 13 in |
| Collection | Allaria™ |
| Finish/Color | Matte Black |
| Dimensions | 2-1/2 in H x 2 in W x 13 in L |
| Domestic/Import | Domestic |
| Material | Solid Brass |
| Specifications | 1/2 in NPT |
| Suitable For Use With | Shower |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 9.5 in |
| Package Height | 3.25 in |
| Package Length | 15.88 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 195205020295 |
| Manufacturer Part Number | 83867-GL |
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Brizo®Allaria™ Shower Arm & Flange, Wall Mount, 13 in L, Matte Black

