Siderna® Hand Shower, 1-Function, 1.75 gpm, Brushed Nickel
PartBRZ85780BN
MFG85780-BN
Description
Brizo® Hand Shower, Siderna®, Shower Head Patterns: 1-Function, 2 gpm, 60 to 82 in Hose Length, Full Body Spray, 80 psi, 1/2 in, Metal Hose, Brass, Brushed Nickel, With Slide Bar Yes/No: Yes, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Single spray setting - Full Spray
Features full spray coverage and medium pressure. A steady, full-coverage flow adapts to every need, from wetting hair to soothing tired muscles or simply unwinding from a long day.
| Type | Hand Shower |
| Color Family | Nickel |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Collection | Siderna® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Number of Functions | 1 |
| Finish/Color | Brushed Nickel |
| Connection Type | 1/2 in |
| Domestic/Import | Import |
| Hose Length | 60 to 82 in |
| Hose Material | Metal |
| Material | Brass |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Shower Head Patterns | 1-Function |
| Spray Type | Full Body |
| With Slide Bar Yes/No | Yes |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 5.5 in |
| Package Height | 9 in |
| UNSPSC | 30181503 |
| Package Length | 28.5 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449729932 |
| Manufacturer Part Number | 85780-BN |
Wall Mount Bracket and Elbow
Lifetime Limited on Parts and Finish/5 Years Limited on Electronic Parts
ASME A112.18.1|ASME A112.18.3|CSA B125.1
Commercial
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Siderna® Hand Shower, 1-Function, 1.75 gpm, Brushed Nickel

