Traditional Hand Shower, 3-Function, 1.75 gpm, Polished Nickel
PartBRZ85810PN
MFG85810-PN
Description
Brizo® Hand Shower, Tranditional, Baliza® Collection, Shower Head Patterns: 3-Function, 2 gpm, 60 to 82 in Hose Length, Full Body/Massage/Aerated Spray, 80 psi, 1/2-14 NPSM Connection, Metal Hose, Plastic, Polished Nickel Finish/Color, 3-1/4 in D x 9-7/8 in H
Price/Availability Accessible On Login
- Pivoting metal wall mount bracket
As the Massage Spray creates concentrated pressure, the steady flow of the Full Spray blankets the rest of the body—delivering the ideal combination of refreshing coverage and targeted relief.
| Type | Hand Shower |
| Color Family | Nickel |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Collection | Traditional |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Number of Functions | 3 |
| Finish/Color | Polished Nickel |
| Connection Type | 1/2-14 NPSM |
| Dimensions | 3-1/4 in D x 9-7/8 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Hose Length | 60 to 82 in |
| Hose Material | Metal |
| Material | Plastic |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Shower Head Patterns | 3-Function |
| Spray Type | Full Body/Massage/Aerated |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 10.75 in |
| Package Height | 10 in |
| UNSPSC | 30181503 |
| Package Length | 12.25 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449618946 |
| Manufacturer Part Number | 85810-PN |
Wall Mount Elbow
Lifetime Limited on Parts and Finish/5 Years Limited on Electronic Parts
ASME A112.18.1|CSA B125.1|EPA WaterSense® Certified
Commercial
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Traditional Hand Shower, 3-Function, 1.75 gpm, Polished Nickel

