Essential™ Multi Function Shower Head, ADA, 5 in Dia, 4-Function, 2.5 gpm, Brushed Nickel
PartBRZ86280BN
MFG86280-BN
Description
Brizo® Shower, 2-in-1, Siderna® Hydrati® Collection, 4-Function Shower Head Patterns, 2.5 gpm Flow Rate, 60 to 82 in Hose Length, H2Okinetic®/H2Okinetic® with Massage/Massage/Pause Spray, 80 psi Pressure, Metal Hose, Plastic, Brushed Nickel, 5 in D x 11-5/16 in H Dimensions, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Integrated showerhead and handshower
- Finished spray face
Hydrati® Two-in-One showers offer resounding proof that design, performance and flexibility aren't mutually exclusive.
| Type | Multi Function |
| Number of Functions | 4 |
| Diameter Range | 4-1/16 to 6 in |
| Flow Rate | 2.5 gpm |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Essential™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Diameter | 5 in |
| Finish/Color | Brushed Nickel |
| Connection Type | 1/2 in Female |
| Dimensions | 5 in D x 11-5/16 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Hose Length | 60 to 82 in |
| Hose Material | Metal |
| Material | Plastic |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Shower Head Patterns | 4-Function |
| Spray Type | H2OKinetic®/H2OKinetic® With Massage/Massage/Pause |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 11.5 in |
| Package Height | 6 in |
| UNSPSC | 30181503 |
| Package Length | 33.5 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449704038 |
| Manufacturer Part Number | 86280-BN |
Lifetime Limited on Parts and Finish/5 Years Limited on Electronic Parts
ADA Compliant|ASME A112.18.1|CSA B125.1|ICC/ANSI A117.1
Commercial
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Essential™ Multi Function Shower Head, ADA, 5 in Dia, 4-Function, 2.5 gpm, Brushed Nickel

