Vettis® Multi Function Shower Head, 8 in Dia, 4-Function, 1.75 gpm, Matte Black
PartBRZ87488BL
MFG87488-BL
Description
Brizo® Shower Head, Multi-Function, Vettis™ Collection, 2 gpm Maximum, 1/2-14 NPSM Connection, Squared Shape, 4 Sprays, Spray Pattern: Full Body/H2OKinetic®/Massage/Pause, Ceiling/Wall Mounting, 80 psi Pressure, 8 in L x 8-3/16 in W x 3-3/16 in H Head, Plastic, Matte Black, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Metal lever for spray selection
- Finished spray face
The Vettis™ Bath Collection combines a solid form with the sensory experience of a waterfall to create a truly contemporary centerpiece. The unprecedented water delivery system pairs flawlessly with the faucets geometric form to embody the strength of nature.
| Type | Multi Function |
| Number of Functions | 4 |
| Diameter Range | 6-1/4 to 8 in |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Color Family | Black |
| Collection | Vettis® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Diameter | 8 in |
| Finish/Color | Matte Black |
| Connection Size | 1/2-14 NPSM |
| Domestic/Import | Import |
| Head Size | 8 in L x 8-3/16 in W x 3-3/16 in H |
| Material | Plastic |
| Maximum Flow Rate | 2 gpm |
| Mounting Type | Ceiling/Wall |
| Number of Sprays | 4 |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Shape | Squared |
| Spray Pattern | Full Body/H2OKinetic®/Massage/Pause |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 9 in |
| Package Height | 4 in |
| UNSPSC | 30181801 |
| Package Length | 10.5 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449848343 |
| Manufacturer Part Number | 87488-BL |
Lifetime Limited On Parts and Finishes/5 Years Limited On Electronic Parts
ASME A112.18.1/CSA B125.1|CALGreen Standard|CEC Certified|EPA WaterSense®|Water-Efficient
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Vettis® Multi Function Shower Head, 8 in Dia, 4-Function, 1.75 gpm, Matte Black

