Wall Mount Lever Handle Kit, For Use With Levoir™ Faucets, Brilliance® Luxe Nickel
PartBRZHL5898NK
MFGHL5898-NK
Description
Brizo® Lever Handle Kit, Wall Mount, For Use With: Levoir™ Faucets, Brilliance® Luxe Nickel, 2 in L x 3 in H, Import
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Handles feature neodymium rare earth magnets to simplify installation and provide secure, flush fit
- Lever handles are ADA compliant
The Levoir™ Bath Collection by Brizo® Delivers Cunning Sophistication at Every Line of Sight.
| Color Family | Nickel |
| Collection | Levoir™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Luxe Nickel |
| Dimensions | 2 in L x 3 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Brilliance® Luxe Nickel |
| Suitable For Use With | Levoir™ Faucets |
| Type | Wall Mount |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 5.25 in |
| Package Height | 4.5 in |
| UNSPSC | 30181500 |
| Package Length | 11.75 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449868440 |
| Manufacturer Part Number | HL5898-NK |
(2) Handles
ADA Compliant|MAP Certified
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Brizo®Wall Mount Lever Handle Kit, For Use With Levoir™ Faucets, Brilliance® Luxe Nickel

