Litze® Thermostatic Tub & Shower Trim, ADA, T-Lever Handle, Polished Chrome
PartBRZHL7533PC
MFGHL7533-PC
Description
Brizo®, HL7533-PC, Thermostatic Trim Handle Kit, Series: TempAssure®, Litze™ Collection, Valve Flow Rate 2 gpm, 1 Handles, T-Lever Handle, Thermostatic Ceramic Cartridge, 45 psi Pressure, Polished Chrome, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Textural knurling detail
The Litze® Bath Collection melds innovative engineering and artistry to strike a balance that is equally at home in modern classic environments and urban industrial spaces. Pair the T-lever handles with the TempAssure® Thermostatic valve with diverter trim to customize your design.
| Type | Thermostatic Trim |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Litze® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | Yes |
| Handle Type | T-Lever |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Domestic/Import | Import |
| Number of Handles | 1 |
| Pressure Rating | 45 psi |
| Series | TempAssure® |
| Valve Flow Rate | 2 gpm |
| Valve/Cartridge Type | Thermostatic Ceramic |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 8.5 in |
| Package Height | 6.5 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 10 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449823517 |
| Manufacturer Part Number | HL7533-PC |
ADA Compliant
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Litze® Thermostatic Tub & Shower Trim, ADA, T-Lever Handle, Polished Chrome

