Litze® Thermostatic Tub & Shower Trim, ADA, T-Lever Handle, Luxe Steel
PartBRZHL7533SL
MFGHL7533-SL
Description
Brizo®, HL7533-SL, Thermostatic Trim Handle Kit, Litze™ Collection, 1 Handles, Luxe Steel, 7.19 in L x 2.25 in W x 4.5 in H Dimensions, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Textural knurling detail
The Litze™ Bath Collection melds innovative engineering and artistry to strike a balance that is equally at home in modern classic environments and urban industrial spaces.
| Type | Thermostatic Trim |
| Color Family | Stainless |
| Collection | Litze® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | Yes |
| Handle Type | T-Lever |
| Finish/Color | Luxe Steel |
| Dimensions | 7.19 in L x 2.25 in W x 4.5 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Luxe Steel |
| Number of Handles | 1 |
| Suitable For Use With | TempAssure® Thermostatic Valve With Diverter Trims and LHP Model Faucets |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 8.5 in |
| Package Height | 6.5 in |
| UNSPSC | 30181804 |
| Package Length | 10 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449927253 |
| Manufacturer Part Number | HL7533-SL |
(2) T-Lever Handle
Lifetime Limited Warranty on Parts and Finishes or For Commercial Users, for 5 years From Date of Purchase
ADA Compliant
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Litze® Thermostatic Tub & Shower Trim, ADA, T-Lever Handle, Luxe Steel

