Litze® Pressure Balanced Tub & Shower Trim, Lever Handle, Luxe Steel
PartBRZHL75P32SL
MFGHL75P32-SL
Description
Brizo®, HL75P32-SL, Two Lever Handle Kit, Litze™ Collection, For Use With: Pressure Balance Valve, Luxe Steel, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Handles are ADA compliant
The Litze™ Bath Collection by Brizo® melds innovative engineering and artistry to strike a balance that is equally at home in modern classic environments and urban, industrial spaces. The simple, yet intricate design is a stunning way to bring refined style to the bath.
| Type | Pressure Balanced Trim |
| Color Family | Stainless |
| Collection | Litze® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Head Included (Yes/No) | Yes |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Luxe Steel |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Luxe Steel |
| Hand Shower Yes/No | No |
| Number of Handles | 2 |
| Suitable For Use With | Litze® Pressure Balance Valve |
| Trim Size | 1.94 in L x 2.25 in W x 6.69 in H |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 5.315 in |
| Package Height | 3.937 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 8.268 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449932318 |
| Manufacturer Part Number | HL75P32-SL |
Lifetime Limited Warranty on Parts and Finishes or For Commercial Users, for 5 years From Date of Purchase
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Litze® Pressure Balanced Tub & Shower Trim, Lever Handle, Luxe Steel

