Muni-Ball® I-Series® Plug With 1 in, Bypass, 6 to 12 in Pipe, 25 in L, 15 psi Working, Rubber, Black
PartCHRNBP612
MFG311128
Description
Cherne® Muni-Ball® Plug, Series: I-Series®, 6 to 12 in Pipe, 25 in Length, 15 psi Working, Rubber, Black, 5.41 in Dia Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Superior expansion range
- Full body cording for added durability
- Small deflated diameters
- All plugs through 24-60 in easily fit through a 24 in manhole frame
- Aluminum end plates minimize rust
- Pressure relief valve on 15-32 in and larger protects plugs from over inflation
- Flexible bypass hoses
Since its inception over six decades ago, Cherne has led the industry in developing innovative solutions that deliver increased productivity and reliability for commercial, industrial, municipal and residential plumbing systems. Whether it’s through our world-leading pneumatic plugs, mechanical plugs, gauges, testing equipment or other tools and accessories, we are dedicated to delivering advanced solutions for contractors, DIYers and plumbers everywhere. Test with the Best.
| Type | Test Ball |
| Nominal Size | 6 to 12 in |
| Color | Black |
| Dimensions | 5.41 in Dia |
| Domestic/Import | Domestic |
| Length | 25 in |
| Material | Rubber |
| Pipe Size | 6 to 12 in |
| Series | I-Series® |
| Working Pressure | 15 psi |
| Brand | Cherne® |
| Package Width | 6.63 in |
| Package Height | 27.75 in |
| UNSPSC | 40141700 |
| Package Length | 6.63 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Oatey |
| UPC | 675115311121 |
| Manufacturer Part Number | 311128 |
1 Year Limited
PROP65: This product contains Lead known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm-www.p65warnings.ca.gov
Cherne® I-Series Muni Ball Plugs are designed to meet the needs of U.S. and international markets in terms of size and expansion range. Cherne Industries is a global leader in pipe plugs and testing.
Price/Availability Accessible On Login

Cherne®Muni-Ball® I-Series® Plug With 1 in, Bypass, 6 to 12 in Pipe, 25 in L, 15 psi Working, Rubber, Black

