Tubular Extension, 1-1/4 in, Slip Joint, 8 in L, Polished Chrome
PartDEA790A1
MFG790A-1
Description
Dearborn® Extension Tube, 1-1/4 in OD, 8 in Length, Slip Joint Connection, Brass, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Extends and completes a plumbing drain installation
- Slip joint nut and washers offer fast and secure connection
- Easy to install
Founded in 1896, Dearborn® has emerged as a leading brand of brass and plastic tubular products. From its humble beginnings in Chicago, Dearborn now manufactures commercial tubular, bath waste and overflow, basket strainers and dozens of other plumbing specialty products used worldwide. Dearborn is famous for providing superior quality products designed with the plumber in mind at competitive prices, which makes their products preferred by plumbing professionals.
| Type | Extension |
| Nominal Size | 1-1/4 in |
| Connection Type | Slip Joint |
| Length | 8 in |
| Color Family | Chrome |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Domestic/Import | Import |
| Material | Brass |
| Outside Diameter | 1-1/4 in |
| Brand | Dearborn® |
| Package Width | 6.5 in |
| Package Height | 5.5 in |
| UNSPSC | 40142500 |
| Package Length | 8.75 in |
| Country of Origin | ID |
| Manufacturer | Oatey |
| UPC | 041193050229 |
| Manufacturer Part Number | 790A-1 |
PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Dearborn® extention tubes with slip joint connections are designed for use in tubular drain applications. They are available in 17, 20 or budget gauge brass.
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Dearborn®Tubular Extension, 1-1/4 in, Slip Joint, 8 in L, Polished Chrome

