Continuous Waste, Center Outlet, 1-1/2 in, 16 in L, Polypropylene, White
PartDEAP9114A
MFGP9114A
Description
Dearborn® Waste Center Outlet, 1-1/2 x 16 in Nominal Size
Price/Availability Accessible On Login
- Options include 16 in or 21 in length and True Blue Premium Washers for superior sealing
- Available in white or black polypropylene plastic
Founded in 1896, Dearborn® has emerged as a leading brand of brass and plastic tubular products. From its humble beginnings in Chicago, Dearborn now manufactures commercial tubular, bath waste and overflow, basket strainers and dozens of other plumbing specialty products used worldwide. Dearborn is famous for providing superior quality products designed with the plumber in mind at competitive prices, which makes their products preferred by plumbing professionals.
| Type | Center Outlet |
| Nominal Size | 1-1/2 in |
| Length | 16 in |
| Material | Polypropylene |
| Finish | White |
| Brand | Dearborn® |
| UNSPSC | 40141700 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Oatey |
| UPC | 041193104144 |
| Manufacturer Part Number | P9114A |
(2) Waste Arms, (2) Hi-Line Nipples, (4) Slip Nuts and (4) Washers
ASTM F 409|IAPMO Listed
Dearborn® Plastic Tubular Center Outlet Waste with Baffle Tee and Hi-Line or Slip Joint Combination is designed for use in tubular drain applications.
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Dearborn®Continuous Waste, Center Outlet, 1-1/2 in, 16 in L, Polypropylene, White

