Jetted Shower™ Rough-In Module With Extra Outlet, For Use With T1837/T18037-XO/T1817/T18017-XO Diverter Trim, Polished Chrome
PartDELR1827XO
MFGR1827-XO
Description
DELTA® Rough-In Module, Jetted Shower™ Collection, For Use With: T1837/T18037-XO/T1817/T18017-XO Diverter Trim, Brass, Polished Chrome
Price/Availability Accessible On Login
- Back-to-back installation capability
- Additional outlet option for Jetted Shower™ XO® series
- Extra outlet models (XO) include 3 port, six position diverter
| Nominal Size | 1/2 in |
| End Style | C |
| Collection | Jetted Shower™ |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | C |
| Domestic/Import | Domestic |
| Finish/Color | Chrome |
| Material | Brass |
| Suitable For Use With | T1837/T18037-XO/T1817/T18017-XO Diverter Trim |
| Type | Rough Valve |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 9.88 in |
| Package Height | 6.63 in |
| UNSPSC | 30181500 |
| Package Length | 15.25 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449642101 |
| Manufacturer Part Number | R1827-XO |
3-Port 6-Position Diverter
ANSI/ASME A112.18.1/CSA B125.1
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Jetted Shower™ Rough-In Module With Extra Outlet, For Use With T1837/T18037-XO/T1817/T18017-XO Diverter Trim, Polished Chrome

