Ara® Pressure Balanced Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Matte Black
PartDELT14067BL
MFGT14067-BL
Description
DELTA® Valve Trim, Series: Monitor® 14, Ara® Collection, Lever Handle, 6-1/2 in H Trim, 1222 Pressure Balanced, 1 Spray Functions, 80 psi Pressure, Wall Mounting, For Use With: MultiChoice® R10000 Series Universal Rough-In Valve Body, Matte Black
Price/Availability Accessible On Login
- Monitor pressure balance valve keeps water temperature within a safe +/-3 deg F (+/-1.6 deg C), helping to protect you from sudden changes in hot or cold water pressure
- Trim kit only, must order Multi
- Choice Universal Valve separately to complete the unit
With defined geometric angles and edges, the Ara Bath Collection creates a streamlined look of contemporary elegance.
| Type | Pressure Balanced Trim |
| Color Family | Black |
| Collection | Ara® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Matte Black |
| Domestic/Import | Domestic |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Spray Functions | 1 |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Series | Monitor® 14 |
| Suitable For Use With | MultiChoice® R10000 Series Universal Rough-In Valve Body |
| Trim Size | 6-1/2 in H |
| Valve/Cartridge Type | Pressure Balanced |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 9.1 in |
| Package Height | 9 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 25.6 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449839112 |
| Manufacturer Part Number | T14067-BL |
ASME A112.18.1/CSA B125.1|ASSE 1016|ICC/ANSI A117.1|EPA WaterSense® Certified
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Ara® Pressure Balanced Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Matte Black

