Cassidy™ Wall Mount Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.2 gpm, Venetian Bronze
PartDELT3597LFRBWL
MFGT3597LF-RBWL
Description
DELTA® Lavatory Faucet Trim, Cassidy™, 1.2 gpm, 8 in Center Distance, Rigid Spout, 8-3/4 in Spout Reach, Lever, 2 Handles, 3 Faucet Holes, 1/2-14, FNPT, Function: Traditional, Wall Mount, 13-9/16 in W, Cast Brass, Venetian Bronze, Import, Commercial
Price/Availability Accessible On Login
- 3-hole 8 in wall installation
- Less pop-up
- Wall-Mounted for an upscale look and more streamlined vanity space
- Trim kit only, must purchase rough-in kit separately
- WaterSense labeled faucet uses at least 20% less water than the industry standard without compromising performance
You can install with confidence, knowing that Delta faucets are backed by our Lifetime Limited Warranty. Delta WaterSense labeled faucets, showers and toilets use at least 20% less water than the industry standard—saving you money without compromising performance.
| Type | Wall Mount |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Number of Handles | 2 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Bronze |
| Collection | Cassidy™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Finish/Color | Venetian Bronze |
| Center Distance | 8 in |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Connection Size | 1/2-14 |
| Connection Type | FNPT |
| Dimensions | 13-9/16 in W |
| Domestic/Import | Import |
| Function | Traditional |
| Material | Cast Brass |
| Mounting Type | Wall |
| Spout Reach | 8-3/4 in |
| Spout Type | Rigid |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 9 in |
| Package Height | 6.7 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 13.8 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449801553 |
| Manufacturer Part Number | T3597LF-RBWL |
Limited Lifetime On Parts/5 Years Limited On Electronic Parts
ADA Compliant|ASME A112.18.1|CSA B125.1|ASME A112.18.2|CSA B125.2|EPA WaterSense® Certified|ICC/ANSI A117.1
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Cassidy™ Wall Mount Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.2 gpm, Venetian Bronze

