Southhaven® Single Bowl Kitchen Sink, Top Mount, 25 x 22 in, 8 in Bowl Depth, 3-Hole, 20 ga Stainless Steel, Satin
PartSTR114053
MFG11405-3-NA
Description
Sterling®, 11405-3-NA, Kitchen Sink With SilentShield® Technology, Self-Rimming, Southhaven® Collection, Rectangle Shape, 21 in Bowl Length, 15-1/4 in Bowl Width, 3-5/8 in Drain Opening, 3 Faucet Holes, 4 in Faucet Hole Spacing, 1 Bowls, 25 in L x 22 in W x 8 in H Overall, Top Mounting, 20 ga Stainless Steel, Satin
Price/Availability Accessible On Login
- 8 in deep single bowl
- Self-rimming style with curved deck design
- Made from stainless steel with a durable satin finish
- SilentShield® an exclusive sound-absorbing systems, reduces noise and vibration
Featuring sound absorption technology and a spacious single-basin, the Southhaven® kitchen sink easily accommodates pots and pans of all sizes and blends into any style kitchen. With stainless steel construction, it's both durable and easy to clean.
| Type | Kitchen |
| Mounting Type | Top |
| Number of Bowls | 1 |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Overall Length Range | 24 to 25-3/4 in |
| Overall Width Range | 22 to 22-1/2 in |
| Bowl Depth | 8 in |
| Color Family | Stainless |
| Material | 20 ga Stainless Steel |
| Collection | Southhaven® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Satin |
| Bowl Length | 21 in |
| Bowl Width | 15-1/4 in |
| Drain Opening Size | 3-5/8 in |
| Faucet Hole Spacing | 4 in |
| Overall Dimensions | 25 in L x 22 in W x 8 in H |
| Overall Length | 25 in |
| Overall Width | 22 in |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Sterling® |
| UNSPSC | 30181504 |
| Manufacturer | Sterling Plumbing |
| UPC | 087206905322 |
| Manufacturer Part Number | 11405-3-NA |
1150001 Installation Clips
Lifetime Limited
ASME A112.19.3|CSA B45.4 National Consensus
Price/Availability Accessible On Login

Sterling®Southhaven® Single Bowl Kitchen Sink, Top Mount, 25 x 22 in, 8 in Bowl Depth, 3-Hole, 20 ga Stainless Steel, Satin

