Ensemble™ Shower Stall, 34 x 36 x 75-3/4 in, Center Drain, Solid Surface, White
PartSTR72100100WHT
MFG72100100-0
Description
Sterling® Tile Shower, 3-Piece, Series: 7210, Ensemble®, 36-1/4 in Length, 35-1/4 in Width, 77 in Height, Center Drain, Alcove Mount, Solid Vikrell®, White
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- 4-1/2 in threshold
- Durable high-gloss finish
- Tongue and groove walls with snap-together installation
- Some caulk required
- Convenient shelves, shaving ledge/footrest
- Made from solid Vikrell® material for strength, durability and lasting beauty
- Modular design allows it to be moved around corners and through doorways with ease
- Realistic 6 x 6 in tile wall surround
With a realistic tile look, the Ensemble® shower stall is built of solid Vikrell® for material strength, durability and lasting beauty. It features a smooth, shiny surface that’s easy to clean. The modular design allows it to be moved around corners and through doorways with ease. Convenient shelves add plenty of storage, and a shaving ledge/footrest adds comfort.
| Type | Shower Stall |
| Color Family | White |
| Material | Solid Surface |
| Drain Location | Center |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Length | 34 in |
| Width | 36 in |
| Height | 75-3/4 in |
| Collection | Ensemble™ |
| Finish/Color | White |
| Drain Connection | Center |
| Mounting Type | Alcove |
| Series | 7210 |
| Brand | Sterling® |
| UNSPSC | 30181507 |
| Manufacturer | Sterling Plumbing |
| UPC | 087206818561 |
| Manufacturer Part Number | 72100100-0 |
72105100 36 in Shower End Wall Set, 72101100 36 in Shower Base and 72102100 36 in Shower Back Wall
10 Years Limited Residential/3 Years Limited Commercial
ASTM E162/E662|ANSI Z124.1.2 and CSA B45.1|CSA B45.5 National Consensus Standards|IAPMO Z124|Greenguard UL 2818 Gold|HUD|UM Bulletin 73
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Sterling®Ensemble™ Shower Stall, 34 x 36 x 75-3/4 in, Center Drain, Solid Surface, White

