Ensemble™ 2-Piece End Wall Set, 72-1/2 x 35-1/4 in, White
PartSTR72105106WHT
MFG72105106-0
Description
Sterling® Shower End Wall Set, Series: 7210, Ensemble®, 34 in Length, 72-1/2 in Width, Alcove Mount, Solid Vikrell®, White
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Durable high-gloss finish
- Tongue and groove design with snap-together installation
- Some caulk required
- Aging in place backerboards
- Made from solid Vikrell® material for strength, durability and lasting beauty
- Modular design allows it to be moved around corners and through doorways with ease
- Includes age-in-place factory-installed backers for later grab bar installation
- Includes end wall set with backers only, requires backwall to complete installation
Made of solid Vikrell® material, Ensemble® in by Sterling® evokes geometric design. The durable, high gloss finish makes it easy to clean and helps resist both stains and chips.
| Type | End Wall Set |
| Number of Pieces | 2 |
| Length | 35-1/4 in |
| Height | 72-1/2 in |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Collection | Ensemble™ |
| Color Family | White |
| Finish/Color | White |
| Material | Solid Vikrell® |
| Mounting Type | Alcove |
| Series | 7210 |
| Width | 72-1/2 in |
| Brand | Sterling® |
| UNSPSC | 30181507 |
| Manufacturer | Sterling Plumbing |
| UPC | 650531506313 |
| Manufacturer Part Number | 72105106-0 |
10 Years Limited Residential/3 Years Limited Commercial
ASTM E162/E662|CSA B45.5 National Consensus Standards|IAPMO Z124|Greenguard UL 2818 Gold
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Sterling®Ensemble™ 2-Piece End Wall Set, 72-1/2 x 35-1/4 in, White

