Polaris® Power Direct Tall Residential Water Heater, 50 gal, Propane, 199 Kbtu/hr, 0.90 Energy Factor
PartAOSLN50199P
MFG100279581
Description
AO Smith® ProLine® XE Polaris® Gas Water Heater, Series: GTP-199, 199000 Btu/hr Heating, Liquid Propane Fuel, 50 gal Tank, Direct/Power Vent, 3 in Vent, Condensing Condensing/Non Condensing, 253 gph at 90 deg F Rise Recovery Rate, 1 in Water Connection, 150 psi Pressure, Yes Ultra Low NOx, 444 Stainless Steel, 22 in Dia x 63-3/4 in H
Notice
Price/Availability Accessible On Login- Only the following branch locations are authorized to sell AO Smith: Redding, Chico, Susanville & Medford. Please email our Water Heater Division with any questions.
- Condensing design - Operates at up to 96% thermal efficiency which saves money on operating costs compared to a standard 80% efficient gas water heater
- Helical internal heat exchanger keeps hot combustion gases in the tank longer to extract more heat into the water
- Construction - Tank and helical heat exchanger are constructed from 444 stainless steel for excellent corrosion resistance without the need for an anode
- Whisper quiet operation - Ultra quiet blower and burner to minimize noise
- Power direct vent design - Direct vent using PVC, CPVC or Polypropylene (solid core only) through a sidewall or roof
- 3 in pipe vents up to 130 ft equivalent
- Advanced electronic control - Large touch screen display
- Precise temperature control
- Advanced water heater status and diagnostics
- Fully serviceable from the front - Two front access panels expose all serviceable components
- Modular components are all easily removed
- Ultra low NOx modulating burner - Enhanced Ultra-low NOx burner complies with SCAQMD Rule 1146.2 and other air quality management districts with similar requirements for NOx emissions of less than 14 ng/J
- Modulating burner maintains high efficiency operation at lower input rate
- Side-mounted hot and cold recirculating taps - Polaris can be easily installed with a recirculation system or as part of a combined domestic and space heating system
The ProLine® XE Polaris® GTP 199 High Efficiency power direct vent gas water heater is the high performance answer for today's hot water needs. It can provide endless hot water* and can be used for a combination of domestic hot water and space heating.
| Fuel Type | Propane |
| Tank Capacity Range | 48 to 55 gal |
| Ultra Low NOx | No |
| Heating Capacity | 199 Kbtu/hr |
| Warranty Years | 6 |
| Type | Tall |
| Vent Type | Power Direct |
| Blanket (Yes/No) | No |
| Series | Polaris® |
| Energy Factor | 0.90 |
| Tank Capacity | 50 gal |
| Condensing/Non Condensing | Condensing |
| Dimensions | 22 in Dia x 63-3/4 in H |
| Material | 444 Stainless Steel |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Rate | 253 gph at 90 deg F Rise |
| Vent Size | 3 in |
| Water Connection | 1 in |
| Brand | AO Smith® |
| Package Width | 26 in |
| Package Height | 69.25 in |
| UNSPSC | 40101825 |
| Package Length | 26 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | A. O. Smith |
| UPC | 671657029999 |
| Manufacturer Part Number | 100279581 |
Temperature and Pressure Relief Valve
10 Years Limited Tank and 1 Year Limited Parts
CSA Certified and ASME Specified T&P Relief Valve|Certified by CSA International according to ANSI Z21.10.3 - CSA 4.3 Standard|Thermal Efficiency and Standby Loss Requirements of the US Department of Energy and Current Edition of ASHRAE/IES 90.1|UBC/ CEC and ICC National Code
Residential
Notice
Price/Availability Accessible On Login- Only the following branch locations are authorized to sell AO Smith: Redding, Chico, Susanville & Medford. Please email our Water Heater Division with any questions.

AO Smith®Polaris® Power Direct Tall Residential Water Heater, 50 gal, Propane, 199 Kbtu/hr, 0.90 Energy Factor

