Everything's Right Here™ Cooling Air Handler, 1.5 ton, 18 Kbtu/hr
PartAPNAFW184000UC2SP
MFGAFW184-000+UC2SP
Description
Aspen Everything's Right Here™ Hydronic Heat Air Handler, Wall Mount, Series: AFW Series, 1.5 ton Nominal Capacity, 18000 Btu Cooling, 42300 Btu/hr Heating, 900 cfm, 120 V, 4.8 A, 20 x 20 in Filter, Electronic Control, 180 deg F, Constant Torque (ECM) Motor, Galvanized Steel, 22 in W x 18-3/4 in D x 44-1/2 in H, Domestic
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT
- Application versatility - front or bottom return air
- Offset hanging brackets attach to unit and wall to allow hanging inside closet
- Motor - pre-programmed, 5-speed, ECM motors that ensure higher efficiency and increased energy savings by delivering constant torque during operation
- Low leakage cabinet - less than 2% air leakage from cabinet when tested in accordance with ASHRAE standard 193
- Unit must be installed according to Aspen installation instructions
- Sturdy, fully insulated galvanized steel cabinet, stick pins ensure 1/2 in insulation remains in place
- Unit ships with disposable filter
- Modular hydronic heat kits are easily installed in the field using Molex plugs or can be ordered factory-installed
- Freeze stat is standard, wired into circulating pump control circuit
- Controls are accessible from the front for easy service
- Electrical connections can be made from the top or left
- Disconnect does not protrude through the wall panel
- Fan time delay relay standard for increased efficiency
- Units are provided with auxiliary relay for remote pump
- Totally lead-free constructed coil
- Direct drive multi-speed blowers circulate air quietly and efficiently
- Motor speeds can be easily selected via motor terminals
- Swing mounted blowers can be easily removed for service
- An electronic board controls the functioning of the system reducing moving parts, the board provides for various hot water supply source connections and the blower time delay to maximize heat/cool extraction
- Less than 2% leakage when tested
| Type | Cooling |
| Nominal Capacity | 1.5 ton |
| Cooling Capacity | 18 Kbtu/hr |
| Series | Everything's Right Here™ |
| Control Type | Electronic |
| Dimensions | 22 in W x 18-3/4 in D x 44-1/2 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Filter Size | 20 x 20 in |
| Flow Rate | 900 cfm |
| Heating Capacity | 42300 Btu/hr |
| Material | Galvanized Steel |
| Motor Type | Constant Torque (ECM) |
| Power Source | 120 V, 4.8 A |
| Temperature Rating | 180 deg F |
| Brand | Aspen |
| UNSPSC | 40101709 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Aspen Manufacturing |
| Manufacturer Part Number | AFW184-000+UC2SP |
UC2SP 2-Rows Hydronic Heat Kit with Taco 006 Bronze Pump
5 Years Limited Parts
AHRI Certified|ASHRAE 193|cETLus Listed|ETL Listed|PROP65: Cancer and Reproductive Harm www.p65warnings.ca.gov.
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT

AspenEverything's Right Here™ Cooling Air Handler, 1.5 ton, 18 Kbtu/hr

