Shower Tray/Base, 30 x 60 x 6 in, Left Hand Drain, Acrylic, White
PartAQT6030CPANNSL
MFGA2000010-L-WHT
Description
Aquatic, A2000010-L-WHT, Shower Pan, Rectangular, Series: Everyday Series, 60 in Length, 30 in Width, 7 in Depth, Left Drain Location, 3-1/4 in Diameter Drain Hole, White, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Pre-leveled base
- Designed for tile-wall applications
- Slip-resistant textured bottom
- Extended tiling flange (3T)
- Enhanced front profile
- Patented design features: Corner drainage channels, step-design finishing guides, extended nailing flange
- Economical solution
- 6 in H skirt
- A2 composite material
Lightweight and durable, our A2 Composite is an engineered compound of resin, glass and special fillers formed into sheets. These sheets are then placed under high pressure and heat to liquify the compound, allowing it to flow and take the shape of almost any form imaginable. The results are simple, stylish and a snap to install.
| Type | Shower Tray/Base |
| Color Family | White |
| Material | Acrylic |
| Drain Location | Left Hand |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Length | 30 in |
| Width | 60 in |
| Height | 6 in |
| Finish/Color | White |
| Depth | 7 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Drain Hole Diameter | 3-1/4 in |
| Series | Everyday Series |
| Brand | Aquatic |
| UNSPSC | 30181500 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Aquatic |
| UPC | 727149897352 |
| Manufacturer Part Number | A2000010-L-WHT |
15 Years Limited Residential
cICC-ESĀ® PMG Complies to UPC
Residential Applications
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

AquaticShower Tray/Base, 30 x 60 x 6 in, Left Hand Drain, Acrylic, White

