Evaporative Cooler Valve, 3/4 in Inlet, FNPT, Rough Bronze
PartARH240
MFG240LF
Description
Arrowhead Brass Evaporative Cooler Valve, 3/4 in Male Hose Thread Outlet, 3/4 in FNPT Inlet, 125 psi, 180 deg F, Bronze Alloy Body, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Made from heavy duty lead free bronze alloy
- Green wheel handle
| Type | Evaporative Cooler Valve |
| Inlet Size | 3/4 in |
| Inlet Type | FNPT |
| Handle Type | Standard |
| Finish | Rough Bronze |
| Body Material | Bronze Alloy |
| Domestic/Import | Domestic |
| Outlet Size | 3/4 in Male Hose Thread |
| Pressure Rating | 125 psi |
| Temperature Rating | 180 deg F |
| Brand | Arrowhead Brass |
| Package Width | 7.25 in |
| Package Height | 5 in |
| UNSPSC | 40141600 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Arrowhead Brass |
| UPC | 690043461229 |
| Manufacturer Part Number | 240LF |
O-Ring Bonnet and Stem Design (No Packing Nut to Tighten)
3 Years Limited
Lead Free Certified to NSF/ANSI 372 (by IAPMO)
Price/Availability Accessible On Login

Arrowhead BrassEvaporative Cooler Valve, 3/4 in Inlet, FNPT, Rough Bronze

