Loose Key Hose Bibb, 3/4 in Inlet, FNPT, Rough Bronze
PartARH353LK
MFG353LKLF
Description
Arrowhead Brass Hose Bib, No-Kink, Series: 353LF, 3/4 in Nominal, FNPT x Male Hose Thread, 125 psi, 180 deg F, 8 to 9 gpm, Media: Water, Bronze Alloy Body, Loose Key Actuator, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Made from heavy duty lead free bronze alloy
| Type | Hose Bibb |
| Inlet Size | 3/4 in |
| Inlet Type | FNPT |
| Handle Type | Loose Key |
| Finish | Rough Bronze |
| Actuator Type | Loose Key |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Body Material | Bronze Alloy |
| Domestic/Import | Domestic |
| End Style | FNPT x Male Hose Thread |
| Flow Rate | 8 to 9 gpm |
| Media | Water |
| Nominal Size | 3/4 in |
| Pressure Rating | 125 psi |
| Specifications | No Kink |
| Temperature Rating | 180 deg F |
| Brand | Arrowhead Brass |
| Package Width | 7.25 in |
| Package Height | 5 in |
| UNSPSC | 40141734 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Arrowhead Brass |
| UPC | 690043462325 |
| Manufacturer Part Number | 353LKLF |
Removable Loose Key Lockshield, O-Ring Bonnet and Stem Design (No Packing Nut To Tighten)
3 Years Limited
NSF/ANSI 372 by IAPMO Listed|UPC Listed
Potable Drinking Water Applications
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Arrowhead BrassLoose Key Hose Bibb, 3/4 in Inlet, FNPT, Rough Bronze

