Circuit Setter® Flow Balancing Valve, 4 in, Flange, Cast Iron
PartBAGCB4
MFG117035
Description
Bell & Gossett Circuit Setter® Calibrated Balance Valve, Globe Style, 4 in Nominal, Flanged, 175 psig, 250 deg F, Cast Iron Body, Stainless Steel Stem/Brass Disc/Cast Iron Bonnet Trim, PTFE-Graphite Packing/Synthetic Fiber Nitrile Binder Gasket/EPDM Seal Ring, 8 in L x 9 in H
Price/Availability Accessible On Login
- Calibrated accurate flow control and measurement
- Pre-balance design capability
The Bell & Gossett Circuit Setter® Plus is a calibrated balance valve designed for pre-set proportional system balance. Since its introduction to the HVAC industry in 1968, the Bell & Gossett Circuit Setter® has set the standard for proportionally balancing hydronic HVAC systems. This system balance method, developed by Bell & Gossett, assures optimum system flow balance at minimum pump operating horsepower. Valves can simply be pre-set using the Bell & Gossett Circuit Setter® Balance Valve Calculator, curve booklet G10091, or the System Syzer application for iPhone, iPad, or PC,Circuit Setter®s are available in a wide range of sizes and styles to meet all your system demands. Brass valves, in sizes 1/2 in through 3 in, utilize a full port ball valve with calibrated nameplate and feature a memory stop and two integrated pressure/temperature ports for easy P measurement. Additionally, All brass Circuit Setter®s are CSA certified to be in compliance with the low lead requirements of California, Vermont, Maryland, Louisiana, and NSF//ANSI 372.For larger sized systems, Circuit Setter®s are available in ball style (2-1/2 to 4 in) and globe style (4 to 12 in). Our globe style valves include a multi-turn stem, calibrated nameplate, memory button for easy re-setting of the valve position after shut-off/isolation, and integrated pressure/temperature ports.
| Nominal Size | 4 in |
| End Style | Flange |
| Material | Cast Iron |
| Series | Circuit Setter® |
| Body Material | Cast Iron |
| Dimensions | 14-1/2 in W x 16-7/8 in H (open) |
| Flow Rate | 7200 gpm gpm |
| Port Type | Integrated Valve Readout |
| Pressure Rating | 175 psi |
| Softgoods Material | Glass/Carbon Filled TFE Seat Ring/EPDM Stem O-Ring |
| Temperature Rating | 250 deg F |
| Trim Material | Stainless Steel Stem/Brass Disc/Cast Iron Bonnet |
| Type | Ball |
| Brand | Bell & Gossett |
| UNSPSC | 40141600 |
| Alternate Part Number 1 | CB-4 |
| Manufacturer | Xylem |
| UPC | 683328170350 |
| Manufacturer Part Number | 117035 |
1/4 In NPT Tapped and Plugged Drain Port
AB1953 Certified|ANSI/NSF-61 Annex G Compliant|Vermont S152 Certified
Price/Availability Accessible On Login

Bell & GossettCircuit Setter® Flow Balancing Valve, 4 in, Flange, Cast Iron

