Centrifugal Pump Motor, 184TC, 5 hp, 3600 rpm, TEFC, 208-240 VAC, 1 ph
PartBALV10A12D2BD2S
MFGV10A12D2BD2S
Description
Goulds Motor, Variable Speed 2-Pole, 5 hp, 208 to 230 V AC, 23.5 to 21.7 A Full Load, 60 Hz Frequency, 1 ph, 3500 rpm Speed, TEFC Enclosure, NEMA 184TC Frame, 1.15 Service Factor
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- For use with E-SV™ series stainless steel vertical multi-stage pump
| Power Rating | 5 hp |
| Speed | 3600 rpm |
| Voltage Rating | 208-240 VAC |
| Phase | 1 ph |
| Enclosure Type | TEFC |
| Frame | 184TC |
| Amperage Rating | 23.5 to 21.7 A Full Load |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Horsepower | 5 hp |
| Service Factor | 1.15 |
| Type | Variable Speed 2-Pole |
| Brand | Goulds |
| UNSPSC | 40101700 |
| Manufacturer | Xylem |
| UPC | 697666500755 |
| Manufacturer Part Number | V10A12D2BD2S |
Commercial
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

GouldsCentrifugal Pump Motor, 184TC, 5 hp, 3600 rpm, TEFC, 208-240 VAC, 1 ph

