Toilet Seat, Elongated Bowl, Open Front, Plastic, White
PartBEM2155SSCTWHT
MFG2155SSCT 000
Description
Bemis® Toilet Seat, Heavy Duty, Series: 2155SSCT, Elongated Bowl, Self-Sustaining Check Check Hinge, 18-9/16 in Bolt to Seat Front, Open Front, Plastic Hinge, 14-1/2 in Width, 1-1/8 in Thickness, Plastic, White
Price/Availability Accessible On Login
- DuraGuard® antimicrobial does not protect users against bacteria, viruses, or other disease organisms
- STA-TITE® Commercial Fastening System™ faster installations and eliminates call-backs for loose seats
- Self-sustaining check hinges hold seat in any open position
- 300 series stainless steel posts and pintles resist corrosion
- Commercial-grade, heavy duty plastic with molded-in color resists wear, chips and stains
- Eco-friendly - made with eco-friendly materials and processes
Open front less cover, elongated, heavy-duty, injection molded solid plastic toilet seat. Features four molded-in bumpers, non self sustaining (2155CT) or self-sustaining (2155SSCT) check hinges with non-corrosive 300 Series stainless steel posts and pintles and STA-TITE® Commercial Fastening System™. Seat contains DuraGuard® Antimicrobial* Built-In Seat Protection™. This seat complies with IAPMO/ANSI Z124.5-2013 Plastic Toilet Seats as a class Commercial Heavy Duty.
| Type | Standard |
| Bowl Shape | Elongated |
| Front Type | Open |
| Cover | No |
| Color Family | White |
| Material | Plastic |
| Finish/Color | White |
| Bolt to Seat Front | 18-3/8 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Hinge Material | Plastic |
| Hinge Type | Self-Sustaining Check |
| Series | 2155SSCT |
| Thickness | 2-3/8 in |
| Width | 14-1/4 in |
| Brand | Bemis® |
| UNSPSC | 30181603 |
| Alternate Part Number 1 | 7F2155SSCT 000 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Bemis Mfg Co |
| UPC | 073088046680 |
| Manufacturer Part Number | 2155SSCT 000 |
(4) Ring Bumpers and STA-TITE® Commercial Fastening System™ Hardware
Limited
ANSI/IAPMO Z124.5-2013
Commercial Applications
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Bemis®Toilet Seat, Elongated Bowl, Open Front, Plastic, White

