Toilet Seat, Elongated Bowl, Open Front, Plastic, White
PartBEM3155SSCT
MFG3155SSCT 000
Description
Bemis® Toilet Seat, Extra Heavy Duty, Series: 3155SSCT, Elongated Bowl, Self-Sustaining Check Check Hinge, 18-7/16 in Bolt to Seat Front, Open Front, Plastic Hinge, 14-1/4 in Width, 1-5/16 in Thickness, Plastic, White
Price/Availability Accessible On Login
- DuraGuard is an antimicrobial property built in to the toilet seat to inhibit the growth of bacteria
- 300 series stainless steel posts and pintles resist corrosion
- Fits most manufacturers elongated toilets
Open front less cover, elongated, extra heavy-duty, injection molded solid plastic toilet seat. Features four molded-in bumpers, non self-sustaining (3155CT) or self-sustaining (3155SSCT) check hinges with non-corrosive 300 Series stainless steel posts and pintles and STA-TITE® Commercial Fastening System™. Seat contains DuraGuard® Antimicrobial* Built-In Seat Protection™. This seat complies with IAPMO/ANSI Z124.5-2013 Plastic Toilet Seats as a class Commercial Heavy Duty.
| Type | Standard |
| Bowl Shape | Elongated |
| Front Type | Open |
| Cover | No |
| Color Family | White |
| Material | Plastic |
| Finish/Color | White |
| Bolt to Seat Front | 18-3/8 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Hinge Material | Plastic |
| Hinge Type | Self-Sustaining Check |
| Series | 3155SSCT |
| Thickness | 2-5/8 in |
| Width | 14-5/16 in |
| Brand | Bemis® |
| UNSPSC | 30181603 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Bemis Mfg Co |
| UPC | 073088046703 |
| Manufacturer Part Number | 3155SSCT 000 |
(4) Ring Bumpers and STA-TITE® Commercial Fastening System™ Hardware
Limited
ANSI/IAPMO Z124.5-2013
Commercial Applications
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Bemis®Toilet Seat, Elongated Bowl, Open Front, Plastic, White

