Toilet Seat With Cover, Elongated Bowl, Closed Front, Plastic, White
PartBEM7800TDGWHT
MFG7800TDG 000
Description
Bemis® Toilet Seat, Heavy Duty, Series: 7800TDG, Elongated Bowl, 18-3/4 in Bolt to Seat Front, Closed Front, Plastic Hinge, 14-3/16 in Width, 1-1/16 in Thickness, Plastic, White
Price/Availability Accessible On Login
- StayTite Commercial Fastening System Never Loosens, reduces installation time, eliminating callbacks for loose seats
- Commercial-grade, heavy-duty plastic with molded-in color resists wear, chips and stains
- DuraGuard is an antimicrobial property built in to the toilet seat to inhibit the growth of bacteria
- 300-series stainless steel posts and pintles resist corrosion
- Fits most manufacturers elongated toilets
This closed front with cover seat is ideal for any commercial application. Made from durable plastic, the seat resists chips, wears and stains. The STA-TITE® Commercial Fastening System™ cuts installation time by one third and prevents toilet seat loosening. DuraGuard® Antimicrobial has properties built in to protect the seat from the growth of micro-organism.
| Type | Standard |
| Bowl Shape | Elongated |
| Front Type | Closed |
| Cover | Yes |
| Color Family | White |
| Material | Plastic |
| Finish/Color | White |
| Bolt to Seat Front | 18-3/4 in |
| Hinge Material | Plastic |
| Series | 7800TDG |
| Thickness | 1-1/16 in |
| Width | 14-3/16 in |
| Brand | Bemis® |
| Package Width | 2.21 in |
| Package Height | 23.13 in |
| UNSPSC | 30181603 |
| Package Length | 15 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Bemis Mfg Co |
| UPC | 073088133274 |
| Manufacturer Part Number | 7800TDG 000 |
(4) Ring Bumpers and STA-TITE® Commercial Fastening System™ Hardware
Limited
ANSI/IAPMO Z124.5-2013
Hospitality
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Bemis®Toilet Seat With Cover, Elongated Bowl, Closed Front, Plastic, White

