PRECISION™ R10 STELLART™ Double Bowl Kitchen Sink, Under Mount, 37 x 18 in, 10 in Bowl Depth, 18 ga Stainless Steel, Polished Satin
PartBLA516219
MFG516219
Description
Blanco, 516219, Kitchen Sink, Large Equal Double Bowl, PRECISION™ R10 STELLART™ Collection, Rectangle Shape, 17 in Left, 17 in Right Bowl Length, 16 in Left, 16 in Right Bowl Width, 10 in Left, 10 in Right Bowl Depth, 3-1/2 in Drain Opening, 2 Bowls, 37 in L x 18 in W Overall, Undermount Mounting, 18 ga 304 Stainless Steel, Satin Polished
Price/Availability Accessible On Login
- Pre-installed sound dampening pads reduce noise generated in the sink
- X-patterned grooves quickly drain and prevent liquids from pooling in the sink basin
- Optional accessories include grid (item 2351009), cutting board (item 232002), colander (item 224387), and basket strainer (item 441093)
- Basket strainer and installation clips sold separately
Enjoy the art of precision in every detail with the PRECISION R10 Double Bowl Undermount Stainless Steel Kitchen Sink. Made in Germany with 10 mm radius corners and corrosion-resistant stainless steel, the PRECISION R10 sink demonstrates BLANCO's commitment to premium quality. The PRECISION R10 kitchen sink is ideal for multitasking, with a convenient double bowl configuration that allows you to soak dishes in one bowl while rinsing in the other. The combination of a PRECISION R10 sink with a BLANCO faucet and accessories create a BLANCO UNIT; a seamless, fully-integrated kitchen solution designed to streamline your workflow and transform chores into joyful experiences. Everything you need to drink, prep and clean, all in one place.
| Type | Kitchen |
| Mounting Type | Under |
| Number of Bowls | 2 |
| Overall Length Range | 34 to 38-3/4 in |
| Overall Width Range | 18 to 18-15/16 in |
| Bowl Depth | 10 in |
| Color Family | Stainless |
| Material | 18 ga Stainless Steel |
| Collection | PRECISION™ R10 STELLART™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Polished Satin |
| Bowl Length | 17 in Left, 17 in Right |
| Bowl Width | 16 in |
| Drain Opening Size | 3-1/2 in |
| Overall Dimensions | 37 in L x 18 in W |
| Overall Length | 37 in |
| Overall Width | 18 in |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Blanco |
| UNSPSC | 30181504 |
| Country of Origin | DE |
| Manufacturer | Blanco America |
| UPC | 747943028080 |
| Manufacturer Part Number | 516219 |
Undermount Clips
Limited Lifetime
ASME 112.19.3-00|IAPMO Listed|UPC Listed
Price/Availability Accessible On Login

BlancoPRECISION™ R10 STELLART™ Double Bowl Kitchen Sink, Under Mount, 37 x 18 in, 10 in Bowl Depth, 18 ga Stainless Steel, Polished Satin

