Fast Clamp, 3 in, Plain
PartBLN10013114
MFGFIG 1001 3 X 1 1/4 FC SWBA PLN
Description
B-Line TOLCOâ„¢ Lateral Sway Brace Attachment, Series: FIG 1001, 3 in Pipe, 1600/2765 lb, Steel, Plain, 7.299 in L x 5-1/2 in W x 2-1/8 in H, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Can be used to brace schedules 7 through 40 IPS
- Field adjustable, making critical pre-engineering of bracing pipe length unnecessary
- Unique design requires no threading of bracing pipe
- Has built-in visual verification of correct installation
- Brace pipe can be installed on top or bottom of pipe to be braced
- Precision manufactured to perform its function as a critical component of a complete bracing assembly
- 850 lb at 30 to 44 deg, 1200 lb at 45 to 59 deg, 1470 lb at 60 to 74 deg, 1640 lb at 75 to 90 deg horizontal design load
Eaton B-Line series TOLCO rigid seismic bracing products help reduce installation time and eliminates the need for seismic bracing kits with common brace assemblies for both lateral and longitudinal locations.
| Type | Fast Clamp |
| Nominal Size | 3 in |
| Finish | Plain |
| Dimensions | 7.299 in L x 5-1/2 in W x 2-1/8 in D |
| Domestic/Import | Domestic |
| Load Capacity | 1600/2765 lb |
| Material | Steel |
| Pipe Size | 3 x 1-1/4 in |
| Series | FIG 1001 |
| Brand | B-Line |
| Package Width | 6 in |
| Package Height | 1.25 in |
| UNSPSC | 30101804 |
| Alternate Part Number 1 | 11812333|Y379012030 |
| Package Length | 7 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Eaton |
| UPC | 782051720358 |
| Manufacturer Part Number | FIG 1001 3 X 1 1/4 FC SWBA PLN |
Set Screw
Limited
UL Listed|cUL Listed|California OSHPD Approved|FM Approved
For bracing pipe against sway and seismic disturbance
Price/Availability Accessible On Login

B-LineFast Clamp, 3 in, Plain

