45 deg Knee Brace, 2 Holes, 12 in L, Steel
PartBLNB26112
MFGB261-12ZN
Description
B-Line Knee Brace, 45 deg, Series: B261, 1020 lb Load, 2 Holes, 12 in Length, Steel, Electro-Plated Zinc
Price/Availability Accessible On Login
- 3 safety factor
- Load ratings are for brace members only
- Do not exceed allowable beam or column loads for strut channels
- Design load determined by testing using a B335 hinged corner connection
B-Line series strut fitting complete the full line of our strut system and include many time and material saving solutions. These accessories are available in a variety of materials, finishes and configurations to work with B-Line series strut channel
| Type | Channel Brackets & Brace |
| Finish | Electrogalvanized |
| Length | 12 in |
| Load Capacity | 1020 lb |
| Material | Steel |
| Number of Holes | 2 |
| Series | B261 |
| Brand | B-Line |
| Package Width | 1.62 in |
| Package Height | 2 in |
| UNSPSC | 39121311 |
| Alternate Part Number 1 | 78101152523|8212382 |
| Package Length | 10 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Eaton |
| UPC | 781011525231 |
| Manufacturer Part Number | B261-12ZN |
Corner to brace length 10-1/8
ARRA Compliant|Buy American Act Compliant|RoHS Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer, and Bisphenol A (BPA), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Strut Systems and Bolted Framing
Price/Availability Accessible On Login

B-Line45 deg Knee Brace, 2 Holes, 12 in L, Steel

