SNAP 'N SHIELD™ Snap-On Insulation Protector, 4-1/4 in Pipe, Plastic, White
PartBLNBPS425W
MFGBPS425W
Description
B-Line SNAP 'N SHIELD® Insulation Protector, Snap-On, Plastic, White, 12 in L, -40 to 178 deg F
Price/Availability Accessible On Login
- Reliable, durable and cost-effective way to protect your insulation
- Fast, easy installation-snaps onto channel
- No tools required
- Snap on design helps eliminate shield movement, helping prevent insulation damage
- Helps protect insulation from damage that can be caused by rubbing against pipes or fittings
- Designed for side-by-side installation
| Type | Channel & Strut Accessory |
| Finish | White |
| Dimensions | 12 in L |
| Material | Plastic |
| Nominal Size | 4-1/4 in |
| Temperature Rating | -40 to 178 deg F |
| Brand | B-Line |
| Package Width | 5 in |
| Package Height | 5 in |
| UNSPSC | 30101804 |
| Package Length | 12 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Eaton |
| UPC | 782051547146 |
| Manufacturer Part Number | BPS425W |
Limited
UL 94 HB|UL classified for USA (UL-723 (ASTM E 84)|ULC Listed for Canada (ULC-S102.2)
For strut or trapeze mounted horizontal pipe runs for refrigeration, air conditioning and plumbing, pipe hangers, mechanical shields and saddles
Price/Availability Accessible On Login

B-LineSNAP 'N SHIELD™ Snap-On Insulation Protector, 4-1/4 in Pipe, Plastic, White

