Vibra-Clamp™ 2-Piece Pipe Clamp, 1/4 in, Conduit, 400/50 lb Load, 3/8 in OD, Low Carbon Steel
PartBLNBVT037
MFGBVT037YZN
Description
B-Line Vibra-Clamp™ Pipe Clamp, 2-Piece, Series: BVT, 1/4 in Conduit, 400/50 lb, 3/8 in Outside Dia, Channel Mount, Low Carbon Steel, Yellow Zinc Plated, 0.61 in W x 1.36 in H, -40 to 300 deg F
Price/Availability Accessible On Login
- Safety factor of 3
- Dielectric strength of 400 V/mil
- Allows easy one tool installations
- Dampens vibration and noise
- Eliminates galvanic metal to metal contact
- Resists most industrial oils and solvents
- Reduces thermal loss and gain
- Helps secure tubing firmly to channel (strut)
- 400 lb vertical, 50 lb transverse/longitude load capacity
| Type | Channel Clamp |
| Finish | Electrogalvanized |
| Conduit Size | 1/4 in |
| Dimensions | 1.36 in H x 0.61 in W |
| Load Capacity | 400/50 lb |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Channel |
| Outside Diameter | 3/8 in |
| Series | BVT |
| Temperature Rating | -40 to 300 deg F |
| Brand | B-Line |
| Package Width | 1.25 in |
| Package Height | 0.938 in |
| UNSPSC | 39121311 |
| Alternate Part Number 1 | 78101158015|8219031 |
| Package Length | 2.083 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Eaton |
| UPC | 781011580155 |
| Manufacturer Part Number | BVT037YZN |
Clamp, Cushion, Nut and Screw
Limited
4Dimension™ Strut Systems/Bolted Framing
Price/Availability Accessible On Login

B-LineVibra-Clamp™ 2-Piece Pipe Clamp, 1/4 in, Conduit, 400/50 lb Load, 3/8 in OD, Low Carbon Steel

