Clevis Hanger, 2-1/2 in, Steel, Copper
PartBLNCHC212
MFGB3104CT-21/2
Description
B-Line Pipe Clevis Hanger, Light Duty, Series: B3104CT, 2-1/2 in Pipe, 1/2-13 Rod, 2-1/2 in Thread, 350 lb Load, Specifications: 4-1/2 in Center of Pipe to Top of Hanger, Steel, Dura Copperâ„¢, 5-11/16 in H Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- 3-15/16 in rod take-out center of pipe to bottom of hanger rod
- 2-1/8 in adjustment top of cross bolt to bottom of hanger rod nut inside the hanger
| Type | Clevis |
| Nominal Size | 2-1/2 in |
| Material | Steel |
| Finish | Copper |
| Dimensions | 5-11/16 in H |
| Load Capacity | 350 lb |
| Pipe Size | 2-1/2 in |
| Rod Size | 1/2 in |
| Series | B3104CT |
| Specifications | 4-1/2 in Center of Pipe to Top of Hanger |
| Thread Size | 2-1/2 in |
| Brand | B-Line |
| Package Width | 4.313 in |
| Package Height | 1.25 in |
| UNSPSC | 39121311 |
| Alternate Part Number 1 | 78101179768|8224708 |
| Package Length | 6.281 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Eaton |
| UPC | 781011797683 |
| Manufacturer Part Number | B3104CT-21/2 |
Limited
cULus Listed
Price/Availability Accessible On Login

B-LineClevis Hanger, 2-1/2 in, Steel, Copper

