DURA-BLOK™ Rooftop Support Base, 9.6 in L x 6-1/8 in W, Rubber
PartBLNDBP
MFGDBP
Description
B-Line DURA-BLOK™ Rooftop Support Base, 9.6 in Length, 6-1/8 in Width, 4 in Depth, Rubber, Plain
Price/Availability Accessible On Login
- 100% recycled rubber, uv resistant
- Load rating ultimate uniform load
- DURA-BLOK channel support is designed as an economical support for piping systems, cable tray, HVAC equipment and many other applications
- The DURA-BLOK is uv resistant and suitable for installation on any type of roofing material or other flat surfaces
- Material effectively accepts screw fasteners for securing accessories
| Type | Channel Support |
| Finish | Electrogalvanized |
| Depth | 4 in |
| Length | 9.6 in |
| Material | Rubber |
| Width | 6-1/8 in |
| Brand | B-Line |
| Package Width | 6 in |
| Package Height | 4 in |
| UNSPSC | 30101804 |
| Alternate Part Number 1 | 10600468 |
| Package Length | 10 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Eaton |
| UPC | 782051496918 |
| Manufacturer Part Number | DBP |
Rubber
Limited
ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant | PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer, and Bisphenol A (BPA), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Strut Systems and Bolted Framing
Price/Availability Accessible On Login

B-LineDURA-BLOK™ Rooftop Support Base, 9.6 in L x 6-1/8 in W, Rubber

