ARMAFIX™ Insert and Clamp Assembly, 1/2 in Pipe, Low Carbon Steel, Zinc Plated
PartBLNIPH01212
MFGIPH01212
Description
B-Line ARMAFIX™ Insert and Clamp Assembly, Series: IPH, 1/2 in Pipe, 45 lb, Channel Mount, For Use with: 1-1/4 in Pipe Hanger, 1/2 in THK Wall, Low Carbon Steel, Zinc Plated, -58 to 220 deg F
Price/Availability Accessible On Login
- Engineered load bearing inserts prevents insulation compression
- Innovative insulated pipe support
- Desirable foam-to-foam bond
B-Line has long been a leading manufacturer of support systems and electrical enclosures for the mechanical, electrical and telecommunications industries. Our spring steel fastener line includes a wide-range of quality fastening systems for electrical, mechanical and telecommunication applications. Our spring steel fasteners include products for attachment to metal studs, steel beams, acoustical tee, drywall purlins and channel.
| Type | Insert and Clamp Assembly |
| Finish | Electrogalvanized |
| Inside Diameter | 1/2 in OD |
| Insulation Size | 1/2 in |
| Length | 1 in |
| Load Capacity | 45 lb |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Channel |
| Pipe Size | 1/2 in |
| Series | IPH |
| Specifications | 1/2 in THK Wall |
| Suitable For Use With | 1-1/4 in Pipe Hanger |
| Temperature Rating | -58 to 220 deg F |
| Brand | B-Line |
| Package Width | 7 in |
| Package Height | 6 in |
| UNSPSC | 39121311 |
| Alternate Part Number 1 | 78205134613|9415570 |
| Package Length | 10 in |
| Country of Origin | DE |
| Manufacturer | Eaton |
| UPC | 782051346138 |
| Manufacturer Part Number | IPH01212 |
PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer and Bisphenol A (BPA), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login

B-LineARMAFIX™ Insert and Clamp Assembly, 1/2 in Pipe, Low Carbon Steel, Zinc Plated

